Trekking na dwóch kółkach

Trekking na dwóch kółkach

Rowery trekkingowe są stworzone do długich, wielodniowych wypraw turystycznych. Wielu amatorów jazdy na dwóch kółkach zastanawia się jaki rower wybrać? Czym powinien charakteryzować się jednoślad, aby nie zniechęcił nas do aktywności sportowej i pokonywanie kolejnych kilometrów przebiegało w komfortowych warunkach?

Osprzęt, rama i akcesoria roweru trekkingowego.

Na osprzęt rowerów trekkingowych składa się wiele praktycznych elementów. Większość modeli jest fabrycznie wyposażona w solidny bagażnik przystosowany do montażu sakw rowerowych. To bardzo przydatny dodatek, niezbędny podczas dłuższych wypraw. Natomiast wytrzymałe, pełne błotniki doskonale ochronią rowerzystę przed zabrudzeniem odzieży. W żadnym wypadku nie wybierajmy modelu z błotnikami wykonanymi z plastiku. Oświetlenie zasilane przez dynamo wbudowane w piastę przedniego koła ułatwi jazdę po zmroku i zwiększy bezpieczeństwo kierującego. 28-calowe koła charakterystyczne dla tego typu bicykli, są idealne do pokonywania wielokilometrowych tras po utwardzonych nawierzchniach. Dobry rower trekkingowy powinien posiadać wytrzymałe ogumienie z systemem antyprzebiciowym, warte je dokupić.

W przypadku trekkingu wystarczające będą hamulce typu v-brake, które są bardzo proste w regulacji w przeciwieństwie do tarczowych zamienników. Rama rowerów turystycznych najczęściej jest wykonana z aluminium, dzięki czemu ma dużo niższą cenę od ramy karbonowej, w którą rowerowi amatorzy nie powinni inwestować. Nie bójmy się prosić sprzedawcy o pomoc w doborze ramy dopasowanej do naszych proporcji. Bardzo ważnym elementem determinującym komfort jazdy jest siodełko, zwróćmy uwagę, aby było ono na amortyzowanej sztycy. Niezwykle przydatnym gadżetem, który warto dokupić do roweru trekkingowego jest lusterko do zamontowania na kierownicy. Pamiętajmy o co sezonowym serwisowaniu roweru trekkingowego, aby osprzęt służył nam sprawnie jak najdłużej.

Ile kosztują rowery trekkingowe?

Rowery trekkingowe nie są tanie, sprawia kłopot wielu osobom rozpoczynającym swoją przygodę z turystyką rowerową. Ile pieniędzy warto wydać na rowery turystyczne damskie i męskie? Nie kupujmy bicykli z hipermarketów, które za cenę kilkuset złotych nieudolnie próbują udawać droższe i bardzie zaawansowane prawdziwe rowery do trekkingu. Bądźmy świadomi, że nie każdy sklep rowerowy chce serwisować tego typu sprzęt. Im więcej zainwestujemy w przysłowiowe dwa kółka, tym lepszej jakości będzie nasz rower. Jednak nie traćmy zdrowego rozsądku. Dla początkujących rowerzystów terenowych wystarczające będą rowery turystyczne od 1500 do 2000 złotych. Trekkingowcy, którzy pokonują na rowerze więcej niż klika tysięcy kilometrów rocznie, jak najbardziej mogą inwestować w bicykle lepszej klasy za 2500 złotych i więcej z osprzętem naprawdę przyzwoitej jakości. Rowery trekkingowe kosztujące od 4000 złotych w górę, to już segment rynku przeznaczony dla bardzo zaawansowanych rowerzystów często biorących udział w forsownych wyprawach.

Odpowiednio dopasowany jednoślad z praktycznymi akcesoriami i w przyzwoitej cenie, sprawi, że wojaże, w które wkładamy siłę własnych nóg będą czystą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *