Idealny rower w góry

Idealny rower w góry

Góry to idealne miejsce nie tylko dla wielbicieli wspinaczki i pieszych wędrówek. Coraz więcej szlaków jest przeznaczonych dla rowerzystów, więc piękne widoki można podziwiać na dwóch kółkach, a przy okazji dbać o sylwetkę i kondycję. Jaki rower najbardziej nadaje się w góry? Czym kierować się podczas zakupów?

 

Czy warto wybierać się „góralem” w góry?

Rowery górskie cieszą się w naszym kraju dużą popularnością nie tylko wśród tych, którzy przemierzają na nich trudne, wyboiste trasy. Tymczasem są one najlepszym wyborem właśnie na górskie wycieczki. Tamtejsze tereny charakteryzują się dużymi nierównościami, więc górski rower z amortyzatorem sprawdzi się świetnie. Taki pojazd bez problemu poradzi sobie z trawiastym podłożem, piaskiem, błotem, czy kamieniami.

 

Jak wybrać rower do 1000 zł?

Jeśli mamy ograniczony budżet bez problemu znajdziemy rower górski do 1000 zł. Sprzęt w tej cenie może być solidny, jednak przed zakupem warto przeanalizować wszystkie czynniki i porównać ze sobą kilka modeli. Wśród rowerów z tej półki cenowej dostaniemy te z aluminiową lub stalową ramą. Ważne jest, że w cenie ok. 1000 zł nie możemy spodziewać się pełnej amortyzacji. Dlatego mimo że aluminiowa rama jest lżejsza, nie powinniśmy od razu się na nią decydować. Ze względu na swoją sztywność komfort jazdy w przypadku niepełnej amortyzacji może okazać się mniejszy niż przy ramie stalowej. Koła w tych widełkach cenowych mają tradycyjny rozmiar – 26”. Przy wyborze roweru powinniśmy określić swoje preferencje i wybrać model z optymalną dla siebie ilością zębatek. Osoby lubiące szybką jazdę mogą wybrać największą tarczę posiadającą 44 zęby. Tego typu rower może nie sprawdzić się jednak w górach. Jeżeli zatem mamy w planach wycieczki po wyboistych szlakach lepiej wybrać mniejszą tarczę. Optymalne będą 24 zęby.

 

Jak wybrać rower do 2000 zł?

W przypadku rowerów górskich do 2000 zł mamy nieco większy wybór choćby w zakresie rozmiaru kół. W tej półce cenowej dostaniemy nie tylko tradycyjne koła 26”, ale także cieszące się obecnie dużą popularnością 27,5” oraz 29”. Przy budżecie ok. 2000 zł najlepszym wyborem będzie rama aluminiowa. W tej cenie dostaniemy amortyzowany widelec przedni, który ułatwi jazdę po górskiej nawierzchni. Występuje kilka rodzajów amortyzatorów o różnych skokach. W tej kwestii najlepiej poradzić się sprzedawcy przedstawiając mu swoje oczekiwania wobec roweru i rodzaj terenu, po którym planujemy jeździć.

Jak wybrać rower do 5000 zł?

Rowery górskie w tej cenie są nieco bardziej profesjonalnym sprzętem, który oprócz wyższych parametrów technicznych zapewnia również większą przyjemność z jazdy. Jednak jeśli nie jeździmy bardzo często i techniczne aspekty są nam obce powinniśmy się zastanowić czy warto wydawać taką sumę. W tej cenie możemy pozwolić sobie na większą amortyzację. Rowery wyposażone są również w hamulce tarczowe, które ułatwiają hamowanie w bardziej problemowych terenach i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Rowery górskie do 5000 zł często wyposażone są w blokadę skoku. Sprawia ona, że podjazdy wymagają mniej wysiłku.

Jeśli nie jesteś specjalistą od rowerów najlepiej pytaj. Sprzedawcy chętnie Ci pomogą jeśli podasz swoje oczekiwania np w sklepie Sport Profit http://sklep.sportprofit.pl/pl/c/Rowery-MTB-Gorskie/1001. W każdym budżecie można znaleźć dobry model, który z pewnością sprawdzi się w górskich warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *