Na czym polega transport morski?

Na czym polega transport morski?

Transport morski znany jest ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze statki wodne pojawiły się już w epoce kamiennej. Na przestrzeni tysięcy lat transport morski rozwinął się do takiego stopnia, że aktualnie jest uznawany za jeden z najtańszych. Przyjrzyjmy się bliżej tej gałęzi transportu.

Bon Voyage

Jako jeden z najstarszych środków przewozu towarów i ludzi, transport morski jest bardzo znany i tak samo lubiany. Niestety, transport morski jest bardzo powolny, dlatego w dzisiejszych czasach skupia się on głównie na przewozie towarów. Korzysta z niego wielu przedsiębiorców. Można go zastosować do transportu dóbr zarówno przez morza, jak i oceany. W firmach jak Rhenus Logistics dzieli się go również na transport przybrzeżny, krajowy i międzynarodowy. Długi czas podróży wcale nie oznacza, że popularność transportu morskiego spada. Wręcz przeciwnie – wiele firm osiąga duże sukcesy, świadcząc właśnie takie usługi.

Rodzaje statków

W transporcie morskim towarów wykorzystuje się całe spektrum statków towarowych. Każdy rodzaj jest podporządkowany określonym wymaganiom. Każdy z nas słyszał kiedyś nazwę „kontenerowiec”. Został on tak nazwany, ponieważ został wyposażony w prowadnice, które ułatwiają przewóz kontenerów pełnych towarów. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju przewożonego towaru należy użyć odpowiedniego statku. Do transportu gazu używa się Gazowców. Są specjalnie przystosowane do przewozu gazu ziemnego, który, jak wiadomo, musi być odpowiednio zabezpieczony. Do transportu materiałów płynnych używa się tankowców, a do towarów sypkich – masowców. Dodatkowo, powstały również specjalistyczne statki do przewozu towarów liczonych w sztukach.

Zalety transportu morskiego

Mimo tego, że nie jest to najszybszy rodzaj przewozu dóbr, transport morski ma dużą liczbę zwolenników. Jest to przecież najbardziej sprawdzony środek transportu w historii ludzkości! Dzięki tysiącom lat żeglugi, przewoźnicy dobrze wiedzą, czego mogą się spodziewać po morzu, lub oceanie. Zwiększa to znacznie poczucie bezpieczeństwa zleceniodawcy. Dodatkowo, statki wodne są o wiele bardziej pojemne od środków transportu używanych w transporcie lądowym, lub powietrznym. Największy kontenerowiec świata ma długość czterystu metrów, szerokość pięćdziesięciu ośmiu metrów i mieści dwadzieścia jeden i pół tysiąca kontenerów! Ten wybudowany za sto pięćdziesiąt osiem milionów dolarów gigant ma pojemność tonażową brutto ponad dwustu tysięcy jednostek. Oszacowana wyporność to aż dwieście pięćdziesiąt tysięcy ton. Proszę sobie wyobrazić, jak dużo towaru potrafiłby taki statek przewieść.

Podsumowując…

Transport morski charakteryzuje się bardzo długim czasem realizacji zlecenia. Nie powstrzymuje to jednak wielu osób od korzystania z tej usługi. Dzięki bardzo niskim cenom, bardzo często opłaca się bardziej zlecić jeden transport morski, niż inwestować kosmiczne pieniądze w kilka lotów samolotem transportowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *