Ciekawostki o Australii

Ciekawostki o Australii

 

Australia to wyjątkowy kraj, który nie posiada granic lądowych z żadnym państwem i jako jedyne na świecie swoim obszarem obejmuje cały kontynent.

 

Nie taka mała

Australia obejmuje obszar na ponad 7 686 850 kilometrów kwadratowych, a to oznacza, że pomieściłaby większość krajów europejskich. Same miasto Anna Creek Station jest nieco większe od Izraela, ma wielkość 24 tysięcy kilometrów kwadratowych! Z kolei najmniejszym miastem jest Cooladdi, gdzie jest tylko motel, sklep, pub i dworzec kolejowy. A to wszystko przy zaledwie 4 mieszkańcach.

Chociaż jest tak wielka, jest ledwo zaludniona. Jedna osoba na 3 km kwadratowe.

 

Politycy nie mają łatwo w Australii

W 1967 roku, ówczesny premier Harold Halt poszedł popływać na pobliską plażę i… do dziś się nie odnalazł. Nikt nie wie co się stało. Za to 8 lat później, zamknięto Australijski parlament i zwolniono polityków, aby wszystko zacząć od nowa. Może Harold przeczuwał co się stanie i czmychnął?

W 2010 roku ludność pokazała, że polityka nie jest najważniejsza i wybrała finały Masterchefa zamiast debaty pomiędzy premier Gillard a premierem Abbootem. Debatę oczywiście przełożono.

Tak naprawdę stolicą Australii jest sztucznie stworzone miasto o nazwie Canaberra. Powstało w czasach, gdy Melbourne i Sydney nie mogły się dogadać, gdzie będzie stolica Australii. Tak więc dzisiaj jest to miasto Canabera, pomiędzy tymi dwoma miastami.

Dingo Dog Proof Fence in Desert Outback Australia

Mają własny „murek chiński”!

A dokładniej płot. Ale nie byle jaki, bo ma aż 5614 km długości i jest najdłuższym płotem na ziemi, dwukrotnie przebijając mur chiński! Służy do ochrony przed psami dingo. Psów, które nie szczekają…

 

Do Nowej Zelandii tak blisko.

Australia jest głównym krajem przelotowym do pracy w  Nowej Zelandii. Samoloty latają tam co kilka godzin. Jednak nawet jak tylko przelatujesz przez Australię, musisz mieć wizę. Wizy jednak można  potraktować jak ostrzeżenie. Australia należy do jednych z najniebezpieczniejszych krajów na świecie, na 100 tysięcy osób notuje się prawie 2 morderstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *